StartHistoria

 

his1

Ochotnicza Straż Pożarna w Bardzie została utworzona przez pana Kupcia w 1945 roku. To właśnie ów człowiek był pierwszym komendantem naszej jednostki. Pełnił swoje obowiązki przez dłuższy okres, lecz po pewnym czasie wyemigrował z Barda i pałeczkę po nim przejął pan Zenon Pokorzyński. Nigdy jednak nie był on komendantem, pełnił tylko przez niedługi okres czasu obowiązki komendanta. Kilka miesięcy później nowo wybranym komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bardzie został Henryk Sienkiewicz. Po kilku latach pełnienia bardzo odpowiedzialnej funkcji, podobnie jak założyciel naszej jednostki, wyjechał z Barda. Zastąpił go Kazimierz Kozik, który przez długi okres czasu był jednocześnie kierowcą i komendantem w bardzkiej jednostce. Komendantem był do roku 1964, ponieważ wtedy właśnie, podobnie jak jego poprzednicy, wyjechał z naszego miasta. Mimo emigracji do innego miasta, Kazimierz Kozik był bardzo związany z Bardem, o czym świadczy pogrzeb strażacki, jaki miał tu miejsce, kiedy były komendant naszej jednostki odszedł do Boga. Po wyjeździe Kozika przez pół roku strażą dowodził Jan Rozenbajger, którego w 1965 roku zastąpił Stefan Maćkowski.

Pan Maćkowski był komendantem w Ochotniczej Straży Pożarnej przez trzydzieści osiem lat. To głównie jemu zawdzięcza się rozwój straży w naszym mieście - przygarnął wielu strażaków, ściągnął dobry sprzęt i nawiązał współpracę z wieloma innymi jednostkami na naszym terenie. W 1996 roku jako jedną z pierwszych Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce wprowadził do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dzięki staraniom dostał także zgodę na wyjazd jednostki na pożar do Kuźni Raciborskiej. Nasza jednostka, podczas gdy dowodził nią Stefan Maćkowski zawsze zajmowała bardzo wysokie miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych, które odbywały się na terenie naszego powiatu. Ponadto pan Maćkowski otrzymał wiele pucharów, medali i odznaczeń za swoją długoletnią posługę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bardzie, m.in.: Złoty Znak Związku OSP czy Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza. Z powodu choroby pan Maćkowski powierzył rolę komendanta swojemu synowi Jerzemu Maćkowskiemu w 2002 roku, a sześć lat później Pan Bóg wezwał go do siebie.

his2

Jerzy Maćkowski godnie podąża śladami ojca - sprowadził już dwa nowe samochody, dzięki którym nasza jednostka może szybciej docierać do ludzi potrzebujących pomocy. Oprócz tego w naszej jednostce pojawiła się nowa torba medyczna czy radia. Ochotnicza Straż Pożarna w Bardzie cały czas jest jedną z najmocniejszych w powiecie jeśli chodzi o zawody sportowo-pożarnicze i zawsze jest uważana za jedną z faworytów do wygrania imprezy. Obecny komendant ma na swoim koncie wyjazd do Kuźni Raciborskiej, a także pomoc poszkodowanym w powodzi, jaka przeszła przez Bardo w 1997 roku.

his3 his4

Oprócz komendantów do rozwoju bardzkiej straży pożarnej przyczynili się także prezesi. Początkowo tę funkcję sprawował Czesław Nowacki, lecz po jego śmierci całą dokumentację przejął Czesław Piojda. Jego następcą był Stanisław Majchrzak, a następnie funkcję prezesa objął Stanisław Cyganek (wówczas komendantem był już Stefan Maćkowski). Z powodu choroby wszystko zostało oddane w ręce Adama Bali, którego po krótkim czasie zastąpił Marek Maćkowski. Drugi z synów Stefana Maćkowskiego od 2006 roku zajmuje się całą dokumentacją i pilnuje tego, aby nasza jednostka mogła rozwijać się bez większych problemów.

Zdarzenia

akcjeDział poświęcony akcjom w których brała udział nasza jednostka OSP Bardo

Więcej...

Nasz sprzęt

sprzet-1OSP Bardo dysponuje obecnie dwoma samochodami ratowniczo gaśniczymi oraz lekkim samochodem ratownictwa technicznego...

Więcej...

Galeria OSP Bardo

galeria1Zapraszamy do działu galeri gdzie znadują się zdjęcia z uroczystości, zdarzeń i ćwiczeń w których braliśmy udział.

Więcej...

www.ospbardo.pl Copyright © OSP Bardo 2013